Warsztaty UU25 (22-23.05.2025)

Serdecznie zapraszamy na Warsztaty UU25: Innowacje w kształceniu na kierunkach studiów związanych z gospodarowaniem przestrzenią w kontekście nowych wyzwań demograficznych, cyfrowych, klimatycznych oraz systemowych. Spotkanie odbędzie się w Łodzi w dniach 22-23.05.2025 r.

Warsztaty zostaną poświęcone zagadnieniom dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości (np. sztuczna inteligencja, zmiany klimatu, wyzwania demograficzne, zmiany podstaw systemowych w planowaniu rozwoju i planowaniu przestrzennym), która ma istotne znaczenie dla programów kształcenia w zakresie gospodarowania przestrzenią. Zmiany te wymagają redefinicji zarówno treści, jak i metod dydaktycznych. Celem warsztatów jest wymiana wiedzy i doświadczeń w tym zakresie w ramach dwóch grup:

  • akademików z ponad 20 uczelni zrzeszonych w Unii Uczelni,
  • studentów kół naukowych (i studentów studiów doktoranckich) działających przy kierunkach związanych z gospodarowaniem przestrzenią w całym kraju.

Warsztaty służyć będą wypracowaniu rekomendacji dla doskonalenia procesu dydaktycznego i wskazaniu kierunków rozwoju kadr z zakresu gospodarowania przestrzenią. Ważnym aspektem warsztatów będzie konfrontacja wyników wypracowanych przez akademików z rozwiązaniami wskazywanymi przez studentów oraz nawiązywanie bezpośrednich kontaktów i współpracy pomiędzy uczestnikami.

W celu rejestracji na Warsztaty należy w terminie do 31.03.2025 r. wypełnić odpowiedni formularz rejestracyjny:

1. Dla kadry akademickiej – członków Unii Uczelni

2. Dla studentów i doktorantów

Wszystkie szczegóły organizacyjne, w tym program, wysokość opłat oraz kwestie logistyczne są dostępne na stronie internetowej warsztatów: https://www.region.uni.lodz.pl/uu25

Koordynatorem spotkania jest dr hab., prof. UŁ Aleksandra Nowakowska, która wraz ze współpracownikami z Katedry Gospodarki Regionalnej i Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego podjęła się organizacji Warsztatów. W przypadku dodatkowych pytań prosimy o bezpośredni kontakt z Sekretarzem Wydarzenia, mgr. Hubertem Wójcickim (e-mail: uu25@uni.lodz.pl). Zachęcamy do zapisów i wyrażamy nadzieję, że już w maju zobaczymy się z Państwem osobiście w Łodzi.

Szósta edycja Konkursu im. K. Czapiewskiego pod patronatem KPZK PAN na najlepszą pracę doktorską z zakresu gospodarowania przestrzenią

Od 2020 r. Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN organizuje konkurs na najlepszą pracę doktorską z zakresu gospodarowania przestrzenią (od 2023 r. konkurs nosi imię Konrada Czapiewskiego).

Do Konkursu mogą być zgłaszane prace doktorskie, obronione w jednostkach posiadających uprawnienia do nadawania stopnia doktora w poprzednim roku kalendarzowym poprzedzającym rok przeprowadzenia konkursu. Do Konkursu mogą być zgłaszane jedynie prace doktorskie przygotowane w formie zwartej monografii naukowej. W Konkursie nie będą brane pod uwagę prace doktorskie stanowiące zbiór opublikowanych i powiązanych tematycznie artykułów.

Konkurs przeprowadzany jest zgodnie z następującym harmonogramem:

  • ogłoszenie Konkursu: do 31 stycznia;
  • nadsyłanie prac: do 31 marca;
  • ogłoszenie wyników Konkursu: do 30 czerwca.

Szczegółowe informacje dotyczące trybu składania prac oraz regulamin konkursu są dostępne na stronie KPZK PAN.

Zebranie Przedstawicieli Unii Uczelni (16.12.2024)

W dniu 16 grudnia 2024 roku odbyło się Zebranie Przedstawicieli Unii Uczelni na Rzecz Rozwoju Kierunków Studiów w Zakresie Gospodarowania Przestrzenią poświęcone sprawozdaniu z działalności Unii w latach 2020-2024 oraz wyborowi składu Zespołu Wykonawczego koordynującego działalność Porozumienia.

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze w dnu 16 grudnia 2024 r. odbyło się w formie zdalnej (za pośrednictwem platformy MS Teams). W spotkaniu wzięło udział 26 osób, w tym Przedstawiciele  jednostek organizacyjnych uczelni zrzeszonych w Porozumieniu, w których prowadzone są studia w zakresie gospodarowania przestrzenią.

Pierwsza część zebrania prowadzona była przez Przewodniczącego Zespołu Wykonawczego – prof. dr. hab. Pawła Churskiego. Profesor rozpoczynając zebranie powitał zgromadzonych, po czym wspomniał osobę zmarłego w ostatnim roku prof. dr hab. Tadeusza Kudłacza, jednego z inicjatorów Porozumienia tworzącego Unię Uczelni. Uczestnicy zebrania uczcili jego pamięć chwilą ciszy. Następnie prof. P. Churski przedstawił kluczowe punkty sprawozdania z działalności Unii Uczelni (PREZENTACJA), które następnie zostało jednogłośnie zaakceptowane przez zebranych. W dalszej kolejności odbyła się część wyborcza Zebrania prowadzona przez dr Paulinę Legutko-Kobus, w wyniku której został wybrany skład Zespołu Wykonawczego na lata 2024-2028:

  • prof. dr. hab. Paweł Churski – przewodniczący
  • dr hab. Aleksandra Nowakowski – zastępca przewodniczącego
  • dr Wioletta Kilar – zastępca przewodniczącego
  • dr inż. arch. kraj. Tomasz Herodowicz – sekretarz

W podsumowaniu Zebrania prof. P. Churski jeszcze raz podziękował wszystkim zgromadzonym za udział i za jednomyślność w trakcie głosowań, Zaproponował również, że nowo wybrany Zespół Wykonawczy przedstawi w I kwartale 2025 roku plan aktywności Unii. Równolegle zachęcił wszystkich obecnych do zgłaszania własnych pomysłów i poprosił o weryfikację oferty stałych aktywności Unii dostępnej na stronie internetowej Porozumienia. Prof. Paweł Churski złożył wszystkim zebranym życzenia na Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok.

Zmarł prof. Tadeusz Kudłacz

W dniu 7 października 2024 roku dotarła do nas smutna wiadomość o nagłej śmierci prof. dr. hab. Tadeusza Kudłacza, profesora nauk ekonomicznych, jednego z największych, polskich autorytetów w dziedzinie rozwoju regionalnego i lokalnego. 

Profesor był autorem ponad stu siedemdziesięciu prac naukowych oraz wielu ekspertyz wykonywanych dla władz publicznych w zakresie polityki regionalnej i lokalnej oraz strategii rozwoju. Kariera naukowa Profesora Kudłacza była związana z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie oraz Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

Był współtwórcą i wieloletnim przewodniczącym Zespołu zadaniowego KPZK PAN ds. kierunku Gospodarka Przestrzenna oraz inicjatorem Unii Uczelni Rzecz Rozwoju Kierunków Studiów w Zakresie Gospodarowania Przestrzenią.

Pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Rozwoju Miast, był Członkiem Prezydium Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, Dziekanem Wydziału Nauk Ekonomicznych Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu oraz Przewodniczącym Zespołu Wykonawczego Unii Uczelni na Rzecz Rozwoju Kierunków Studiów w Zakresie Gospodarowania Przestrzenią.

Jednocześnie prof. Tadeusz Kudłacz zostanie przez nas zapamiętany jako osoba pogodna, życzliwa i zawsze chętna do działania. Nigdy nie odmawiał pomocy, chętnie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem na rzecz działań realizowanych w ramach Unii Uczelni.


Nabożeństwo żałobne odbędzie się 11 października 2024 r. o godz. 11:00 w Kaplicy na cmentarzu parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Krakowie, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce Wiecznego Spoczynku. Modlitwa różańcowa rozpocznie się o godz. 10:30.

Master Plan – konkurs dla zespołów studenckich w ramach projektu Life after Coal

Przekazujemy informację na temat ogólnopolskiego konkursu dla zespołów studenckich, które chcą zaprojektować innowacyjny plan transformacji energetycznej dla wybranej gminy wschodniej Wielkopolski.

Konkurs Master Plan jest organizowany w ramach projektu: Life after Coal. Szczegóły organizacyjne znajdują się na stronie konkursu: https://aftercoal.pl/wez-udzial-w-konkursie-master-plan-i-odmien-wielkopolske/ . Organizatorzy przewidują atrakcyjne nagrody finansowe.

Nabór wniosków konkursowych na organizację szkoleń dla planistów

Na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii, po kilkumiesięcznym opóźnieniu, opublikowano nabór wniosków konkursowych na organizację szkoleń dla planistów w zakresie wdrożenia reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego.

Konkurs ten był przedmiotem wewnętrznej dyskusji wśród członków Unii Uczelni, która zakończyła się zgłoszeniem wielu uwag do jego zakresu merytorycznego. Niestety większość naszych uwag i postulatów nie została uwzględniona, a dodatkowo wzorem najgorszych praktyk, konkurs ogłoszono na czas wakacyjny.

Link do dokumentów konkursowych: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/nabor-wnioskow-dot-wdrozenia-reformy-planowania-i-zagospodarowania-przestrzennego—inwestycja-a131

Unia Uczelni nie posiada osobowości prawnej, w konsekwencji nie może uczestniczyć w składaniu ofert. Jednak poszczególne uczelnie mogą samodzielnie aplikować, do czego zachęcamy.

Sprawozdanie z webinarium: Wyzwania reformy planowania przestrzennego dla uczelni wyższych [04.04.2024]

W dniu 4 kwietnia 2024 roku odbyło się Webinarium: Wyzwania reformy planowania przestrzennego dla uczelni wyższych. Webinarium wpisało się w trwającą dyskusję nad wyzwaniami związanymi z reformą planowania przestrzennego wynikającą z nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z września 2023 roku. Niesie ona za sobą również konieczność zmian w zakresie kształcenia na kierunkach związanych z gospodarowaniem przestrzenią. Absolwenci uczelni wyższych powinni być wyposażeni w nowe umiejętności i kompetencje, niezbędne w procesie  wdrażania reformy i odpowiadające na potrzeby zgłaszane ze strony praktyków.

Spotkanie rozpoczął prof. Paweł Churski, który przedstawił zgromadzonym gościom podstawowe cele funkcjonowania Unii Uczelni i przybliżył jej najbardziej aktualne inicjatywy na rzecz kształcenia w zakresie gospodarowania przestrzenią.

Zasadnicza część spotkania obejmowała w pierwszej kolejności wystąpienie dr hab. prof. ZUT Macieja Nowaka pt. „Reforma planowania przestrzennego – kluczowe kierunki zmian i wyzwania”. Prelegent zwrócił uwagę na przesłanki reformy (np. chaos przestrzenny, różnice polskiego systemu względem rozwiązań europejskich, indywidualne problemy przy wykładni przepisów. Przedstawił nowe instrumenty planowania przestrzennego (plan ogólny, zintegrowany plan inwestycyjny) oraz zmiany w zakresie dotychczas obowiązujących rozwiązań (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, decyzja o warunkach zabudowy).

Następnie głos zabrał prof. Łukasz Mikuła (prezes Poznańskiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich), który podkreślił potrzebę współpracy z praktykami w ramach kształcenia studentów. Przedstawił również kolejne prelegentki: Aldonę Cieślę, Joannę Grocholewską i Agatę Marciniak (Towarzystwo Urbanistów Polskich – Oddział w Poznaniu), których wystąpienie nosiło tytuł: „Wdrażanie reformy planowania przestrzennego – aspekty warsztatowe. O potrzebie współpracy uczelni z praktykami”. Przedstawiły praktyczne informacje dotyczące sporządzania planów ogólnych, w tym zakres funkcjonalny stref planistycznych oraz zwróciły uwagę na dylematy i wątpliwości związane z ustalaniem przeznaczenia terenu w planie ogólnym oraz różne uwarunkowania, które należy w tym zakresie uwzględnić. Ważnym zagadnieniem były również wyzwania związane z określeniem obszarów uzupełnienia zabudowy i poziomu chłonności zabudowy. Webinarium zakończyła dyskusja, w której wypowiedział się prof. Łukasz Mikuła, który podkreślił rolę TUP we wsparciu procesu wdrażania zmian przewidzianych reformą. Głos zabrała również prof. Aleksandra Nowakowska, która wyraziła obawę o sprawne wdrożenie reformy, biorąc pod uwagę skalę wyzwań i brak przygotowanych do tego kadr. Następnie prof. Paweł Churski zwrócił uwagę na problemy związane z narzuconym terminem wdrożenia reformy, który jest warunkowany koniecznością wykorzystania środków z KPO, a nie realnymi możliwościami prawidłowego przeprowadzenia tego procesu. Wyraził również nadzieję na dalszą kontynuację dyskusji dotyczącej reformy.

Nabór wniosków dot. wdrożenia reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego, szkolenia dla planistów

Na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii pojawiła się nowa informacja na temat naboru wniosków dot. wdrożenia reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego, szkolenia dla planistów – inwestycja A1.3.1 [link do strony]. Termin naboru został przesunięty na okres: 15.04 – 15.05.2024.

Rozpoczęła się rejestracja na konferencję POLREG 2024

Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM zaprasza na POLREG 2024, czyli IV edycję Polskiej Konferencji Badań Miejskich i Regionalnych, która odbędzie się w Poznaniu w dniach 20-22.10.2024 r. pod hasłem: W KIERUNKU ZINTEGROWANEGO PLANOWANIA ROZWOJU

POLREG to coroczna i przechodnia konferencja naukowa, tj. każdego roku organizowana przez kolejnego z Inicjatorów. Głównym celem POLREG jest integracja środowiska badaczy miejskich i regionalnych wywodzących się z różnych dyscyplin nauki (m.in. geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej, ekonomii i finansów, nauk o polityce i administracji, architektury i urbanistyki, nauk o zarządzaniu i jakości, ochrony środowiska, socjologii), co w dobie wzrastającej presji na międzynarodową konkurencyjność naszych badań jawi się jako konieczność.

Poruszana podczas konferencji problematyka skupiać się będzie przede wszystkim na zagadnieniach związanych z podejściem zintegrowanym w planowaniu procesów rozwojowych w różnych skalach przestrzennych. Podejście zintegrowane powinno obejmować wiele płaszczyzn, w tym integrację wszystkich kluczowych wymiarów rozwoju zrównoważonego, integrację planowania strategicznego i przestrzennego, a także wykorzystanie możliwości zintegrowanego podejścia dla: skutecznej i efektywnej zrównoważonej transformacji regionów, terytorializacji polityki rozwoju, wzmacniania partycypacyjnej adaptacji do zmian klimatu oraz identyfikacji i wykorzystania zmieniającego się znaczenia różnych sektorów gospodarki w globalnych i lokalnych sieciach produkcyjnych.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z Komunikatem 1. oraz zachęcamy do zgłaszania chęci aktywnego udziału w Konferencji w terminie do 30.04.2024 r. Wszystkie aktualne informacje, w tym formularz rejestracyjny, znajdują się również na stronie internetowej konferencji: https://wgseigp.amu.edu.pl/polreg-2024

V edycja Konkursu im Konrada Czapiewskiego pod patronatem KPZK PAN na najlepszą pracę doktorską z zakresu gospodarowania przestrzenią

Do Konkursu mogą być zgłaszane prace doktorskie, obronione w jednostkach posiadających uprawnienia do nadawania stopnia doktora w poprzednim roku kalendarzowym poprzedzającym rok przeprowadzenia konkursu.

Do Konkursu mogą być zgłaszane jedynie prace doktorskie przygotowane w formie zwartej monografii naukowej. W Konkursie nie będą brane pod uwagę prace doktorskie stanowiące zbiór opublikowanych i powiązanych tematycznie artykułów.

Konkurs przeprowadzany jest zgodnie z następującym harmonogramem:

  • ogłoszenie Konkursu: do 31 stycznia;
  • nadsyłanie prac: do 31 marca;
  • ogłoszenie wyników Konkursu: do 30 czerwca.

 Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej KPZK PAN. O przyznanie nagrody za prace doktorskie mogą wystąpić wyłącznie ich autorzy.

Wszelkie szczegółowe informacje, w tym regulamin konkursu i sposób zgłaszania prac znajdziecie Państwo na stronie KPZK PAN.